fbpx

Hakkan ettevõtjaks, kuid milline ettevõtlusvorm võiks mulle sobida?

Eestlased on väike aga tubli rahvas. Iga aastaga muutub ettevõtlus ja iseenda tööandjaks hakkamine aina populaarsemaks. Aga kuidas iseendale tööandjaks hakata ning mis on see õige ettevõtlusvorm, mille alt väikse tegijana tegutseda?

Kirjutame lähemalt, mis see LHV ettevõtluskonto on ning kellele see sobida võiks, lisaks millega peaks arvestama FIE-na toimetanisel ning millisel juhul võiks hoopis valida OÜ ettevõtlusvormi. 



Alates 2019. aasta jaanuarist hakkas LHV Pank pakkuma ettevõtluskonto teenust. Paljudele on see sõna kindlasti kuuldud, kuid räägime lähemalt, millega on täpsemalt tegemist. Ettevõtluskonto omanik on füüsiline isik, kuid läbi ettevõtluskonto on tal võimalik tegeleda väiksemas mahus ettevõtlusega. Eelkõige on see konto mõeldud nendele inimestele, kes müüvad teenust või ka omatooteid teistele eraisikutele ning aastane käive ei ületa 25 000 eurot. Kontole laekunud tuludelt peetakse kinni 20% makse ning maksude tasumise kohustuse on enda kanda võtnud LHV Pank. Seega konto omanik ei pea raamatupidamise, dokumentatsiooni ja bürokraatia pärast üldse pead vaevama.

Samas, kuna eraisik ei saa väljastada arveid, siis ei ole juriidilistel isikutel väga mugav ettevõtluskontot omava isikuga tehinguid teha. Juriidilisele isikule on tasude maksmine ettevõtluskontole põhimõtteliselt dokumentaalselt tõestamata tehing, mille pealt tuleb juurde tasuda 20/80 ettevõtte tulumaksu. Ehk siis juriidilise isiku ost ettevõtluskonto omaniku käest läheb 25% kallimaks, kuid seda ainult teenuse ostu puhul. Kauba ostu puhul saab kirjutada ostu-müügi lepingu, mis on dokumentaalne tõendu ostu kohta. Samas on ettevõtluskonto omanikuna teenuse pakkumine just soodsam. Aga miks? Seda selle pärast, et 20% makse arvestatakse kogu ettevõtluskontole laekunud tulu pealt. Kulude mahaarvamist teha ei saa. Seega, kui sinu valdkond on ikka pigem ostan-müün-vahetan, siis ettevõtluskonto sinu ettevõtlust ei toeta.



Aga mis toetaks sellist ettevõtlust, kui kulusid on palju ja tahaks, et makse ei arvestataks ainult laekumiste järgi? Järgmine samm ettevõtluskontost edasi oleks FIE ehk füüsilisest isikust ettevõtja roll. Kui registreerid ennast FIE-na on maksude arvestamine nö õiglasem. Ehk siis tuludest võid maha arvestada, kõik kulud, mis on seotud kauba müügi või teenuse osutamisega. Ja maksud arvestatakse sinu neto tulust. Ja olles FIE otsustad ise kuidas, kellele, kus ja millal oma teenust või kaupa müüd. Juriidilised isikud on hea meelega FIE partnerid ega ei pea kartma, et peavad deklareerima dokumentaalselt tõendamata kulusid.

FIEks olemine ei ole aga mee lakkumine nendele, kes pole sündinud raamatupidamise geeniga. Nimelt on FIE-l päris palju kohustusi: FIE peab korraldama oma ettevõtluse raamatupidamise lähtuvalt raamatupidamise seadusest; peab pidama lisaks maksuarvestust, kui selleks on kohustus; tulu tuleb deklareerida üks kord aastas koos füüsilise isiku tuludeklaratsiooni vormiga A; kolm korda aastas tasuma tulumaksu ning neli korda aastas maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid; samuti on tarvis maksta kogumispensioni makseid enda eest, kui oled liitunud kohustusliku kogumispensioniga ja palju muud.



Kui sul läks nimekirjas pea sassi juba selle koha peal, kus hakkas jutt avansilistest maksetest, siis võib olla oleks lihtsam juba OÜ registreerida? Tänapäeval on võimalik OÜ-d registreerida ka sissemakset tegemata ning majandustegevusega kaasnev risk on ka tunduvalt väiksem kui FIE-l. Samas ei ole ka OÜ puhul enam võimalik ilma raamatupidamiseta hakkama saada. Tundub keeruline, sest tahaks rahulikult tulu teenida ja oma asja ajada, aga igal pool on mingid konksud? Aga äri tahaks ikkagi ajada ning seadusega ei tahaks samuti pahuksisse minna. Kui tunned, et teadmisi jääb siinkohal siiski väheks, siis usalda professionaale ning lase neil tegeleda keeruliste küsimustega ajal, mil sina saad keskenduda oma ärile.



Autor: Aneta Guzaite