fbpx

Uberi seadus – mida tähendab see taksojuhile?

Uber ja Taxify on tuntud taksoteenust pakkuvad ettevõtted. Tellimine on lihtne –  kasuta mobiiliäppi, tee paar nupuvajutust ja sõit võib alata. Kuid mida tähendab Uberi seadus taksojuhile?

1. novembril 2018. aastal jõustus nn Uberi seadus. Seadus sätestab eraldi taksoveo liigina infoühiskonna teenuse vahendusel osutatava sõitjateveo, mille puhul nii tellimine kui hinna arvestamine toimub läbi IT-platvormi, teisisõnu läbi mobiiliäpi.

Seadus võrdsustas taksofirmade nõudmisi. Enam ei käsitle seadus eraldi taksosid ja sõidujagajaid, vaid mõlemaid vaadeldakse ühetaolistena. Ka Uberi ja Taxify juhid peavad taotlema endale tegevusloasõiduki- ja teenindajakaardi, kuid taksomeeter neile kohustuslik ei ole. Kui sõitjaid võetakse peale tänavalt, taksopeatusest või kui takso tellimine toimub kõnekeskuse kaudu, siis on taksomeeter kohustuslik.



Mida teha tuluga?

Eraisikust autojuhid, kes teevad üksikuid juhuslikke sõite, peavad teenitud tulu deklareerima tuludeklaratsiooniga. Teenuse eest osutatud tulu pealt tuleb maksta tulumaksu. Neil juhtidel, kellele see on juhuslik tulu, ei kaasne muid makse (peale tulumaksu 20%). Sealjuures on oluline, et kulusid (nt Uberi või Taxify teenustasu, kütus, autoremont, rehvid jne), mis on seotud teenuse pakkumisega, maha arvata ei saa. Seetõttu soovitame Taxify ja Uberi juhtidel pakkuda teenust ettevõtluse vormis.



Loo enda ettevõte!

Maksu- ja Tolliamet selgitab, et autojuhid, kes tegelevad teenuse osutamisega püsivalt tulu saamiseks, on see ettevõtlustulu. Seega tuleb registreerida ettevõte – FIE või OÜ. Pakkudes teenust ettevõtluse vormis, on lubatud maha arvata kulud (autoremont, kütus, rehvid jne). Lisaks võib OÜ omanik saada omanikutuluna dividende, millelt tuleb maksta ainult tulumaksu. Samuti on võimalus maksta palka. Autojuhiteenuse osutamine on isiku aktiivne tegevus ning palgatulult tuleb maksta tööjõumaksud (tulumaks, sotsiaalmaks, töötuskindlustusmakse ning kohustusliku kogumispensioni makse).



Raamatupidamine aitab!

Ettevõtluse vormis Uberi ja Taxify sõitmine mõistlikum, sest nii saab ka kulud ma arvata. Korrektne raamatupidamine annab sulle täpse ülevaate tegelikest tuludest ja kuludest. Sõites eraisikuna tundub saadud tulu suur, kuid see on petlik – maha ei ole arvatud kulusid. Ettevõtlusega tekib ka kohustus igakuiste deklaratsioonide (TSD ja KMD) ja majandusaasta aruande esitamiseks. Siinkohal tuleb appi raamatupidaja, kes esitab vajalikud deklaratsioonid.



Pane tähele!

Uberi rakenduse kasutamine tekitab sõidujagamisteenust pakkuvale Eesti ettevõtjale (FIE-le või OÜ-le) piiratud maksukohustuslasena registreerimise kohustuse ning sellelt teenuselt tuleb deklareerida ja maksta Eesti maksumääraga 20% käibemaksu (niinimetatud pöördmaksustamine).